Intrăm într-o nouă etapă și vrem să facem asta împreună cu voi, comunitatea noastră. Am învățat împreună ce este marketingul afiliat iar acum, o dată cu listarea noastră la Bursa de Valori București, învățăm împreună să investim în acțiuni.

De aceea l-am invitat pe Rareș Mihăilă, investitor cu experiență atât pe piața internă cât și pe piețe externe și fondatorul platformei bursiere investestelabursa.ro, să ne vorbească despre primii pași către investițiile la Bursă.

Subiectele abordate în cadrul webinarului au fost:

📈 De ce se listează companiile la bursă?

📈 De ce să investești la bursă?

📈 Cum investești la bursă?

📈 Cum se listează o companie la bursă?

📈 Ce se întâmplă după listarea la bursă?

📈 De ce cresc și scad acțiunile pe bursă?

📈 Cum analizezi o companie listată?

📈 De ce se listează 2Performant la Bursă și cum poți deveni acționar cu o investiție minimă?

Motivul principal pentru care se listează o companie la Bursă este nevoia de capital pentru investiții. Bursa reprezintă o alternativă la împrumuturile bancare. Un alt motiv este evaluarea corectă a business-ului, pentru că piața de capital este guvernată de raportul între cerere și ofertă, iar prin listarea la Bursă compania poate vedea foarte precis cât consideră piața că valorează acțiunile sale.

2Performant se listează la Bursă din 3 motive:

📈 Vrem să oferim lichiditate acționarilor noștri. Avem în prezent 44 de acționari, intrați în companie prin mai multe runde de finanțare cu business angels în valoare de aprox. 500.000 de euro.

📈 Vrem să dezvoltăm programul de stock options pentru angajați și să continuăm să atragem talente de top în companie. Avem planuri mari de creștere 🙂

📈 Vrem să fidelizăm comunitatea noastră de utilizatori din care ne dorim să atragem și investitori. După cum spune Bogdan Aron, CFO 2Performant, cel mai bun sfat de investiție pe care l-a primit a fost să investească în companii ale căror produse le cunoaște și le folosește.

2Performant face o listare tehnică la Bursă, ceea ce înseamnă că o parte dintre acționari va vinde o parte din acțiunile deținute. Aceste acțiuni vor fi tranzacționate pe Bursă și vor putea fi cumpărate de către oricine.

Majoritatea acțiunilor 2Performant sunt deținute de management, fondatori și membrii board-ului consultativ. Aceștia au semnat un acord prin care nu vor vinde acțiuni 2Performant în următoarea perioadă.

De ce să investești la Bursă?

Există mai multe motive valide pentru care să investești la Bursă și probabil unul sau altul vor rezona mai mult cu tine: 

📈 pentru că ai posibilitatea să intri în business-ul oricărei companii listate (vei putea chiar să participi și să votezi în cadrul Adunării Generale a Asociaților – AGA)

📈 pentru că randamentele din investițiile la Bursă sunt mai ridicate decât cele oferite de depozitele bancare (media e de 9%, în comparație cu 2-3% din depozitele bancare)

📈 pentru că poți beneficia de dobânda compusă (explicații în înregistrarea webinar-ului)

📈 pentru că poți contribui la dezvoltarea unui business

Cum poți deveni acționar 2Performant (cu o investiție minimă)?

📈 2Performant se listează în curând pe piața AeRO a Bursei de Valori București și simbolul sub care se vor tranzacționa acțiunile companiei noastre va fi 2P. 

📈 Vei putea cumpăra acțiuni 2Performant prin orice companie de brokeraj autorizată, denumită în continuare pe scurt, broker* (va trebui să îți deschizi un cont dacă nu ai unul)

Găsești lista acestora pe site-ul Bursei de Valori București https://www.bvb.ro/, în secțiunea Toți intermediarii.

📈 Brokerul cu care colaborăm noi în vederea listării este Goldring și am obținut condiții preferențiale pentru comunitatea noastră:

  • Fără alimentare de valoare minimă la crearea contului (în mod normal, la deschiderea unui cont la un broker acesta trebuie alimentat cu o sumă minimă între 2.000-5.000 lei)
  • Zero costuri fixe – pentru primul an
  • 0,4% plus 1 leu/ordin comision de tranzacționare – pentru primul an

Deschide cont la Goldring aici și selectează codul 2Performant pentru a beneficia de condițiile preferențiale

📈 Poți cumpăra oricâte acțiuni 2Performant

*Contul deschis la o companie de brokeraj este strâns legat de contul tău bancar, ceea ce înseamnă că banii din contul respectiv nu pot fi niciodată furați, pentru că retragerile se fac direct în contul bancar.

De asemenea, toți brokerii autorizați sunt atent monitorizați și auditați de către Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF). De aceea este foarte important să lucrezi cu un broker autorizat.

Poți urmări evoluția companiei noastre după listare abonându-te la newsletter-ul pentru investitori: https://ro.2performant.com/2p-la-bvb/. În această secțiune de pe site-ul nostru găsești toate informațiile pentru investitori.


Suntem într-un context favorabil industriei de eCommerce, dar dezvoltarea accelerată a  eCommerce-ului în perioada pandemiei nu este o coincidență. Din contră, este un semn că piața este pregătită. Avem uneltele și cunoștințele necesare, iar marketingul afiliat a capitalizat pentru că a dovedit de-a lungul anilor că este, pentru magazinele online, cea mai eficientă metodă de a cumpăra reclamă, iar pentru afiliați, cel mai simplu mod de a câștiga bani din marketing. Este, așadar, momentul să apăsăm pedala de accelerație mai tare. Vrem să facem asta și cu ajutorul vostru. 

Rareș a oferit multe sfaturi valoroase din experiența proprie, inclusiv un live view din contul lui de investitor și de aceea vă sfătuim să vizualizați webinarul în întregime.

Aici este prezentarea folosită ca suport în cadrul webinar-ului.

Mai jos poți urmări înregistrarea completă a webinar-ului, împărțită pe ”capitole”, cum le numește Youtube. Astfel că poți ”sări” la subiectul care te interesează dând click pe bara corespunzătoare din videoclip sau pe timestamp-urile din descriere (funcționează doar dacă vizionezi clipul direct pe Youtube, click pe titlu pentru a-l deschide).

Comentează

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>