Timp de 10 ani ne-am concentrat pe crearea unei infrastructuri care să ofere cele mai bune condiții tehnice pentru desfășurarea marketingului bazat pe performanță. Viziunea noastră din toți acești ani a fost de a construi cea mai bună rețea de afiliere self service. O platformă cât mai intuitivă, care să ofere utilizatorilor o experiență naturală, cu acces transparent la informații și independența de a face affiliate marketing oricând și de către oricine, fără să depindă prea mult de intervenția unui operator uman.

Construirea unei platforme self-service ne-a ajutat să creștem sănătos într-o piață tânără, depășind toate provocările, care n-au fost deloc puține. 

Am dezvoltat o tehnologie scalabilă de tracking al traficului și vânzărilor, de colaborare și comunicare one-to-many prin intermediul unui singur cont și contract cu 2Performant, plus un sistem tehnic, legal și comercial pentru distribuția plăților aferente colaborărilor dintre branduri și talentele digitale. Platforma noastră este utilizată astăzi de peste 700 de branduri, de la reprezentanțele unor corporații globale la start-up-uri sau campioni locali și regionali. 

Pe baza acestei tehnologii am intermediat plata unor comisioane de peste 11 milioane de euro în toți acești ani, ca urmare a generării unui număr de peste 4,2 milioane de tranzacții online, în valoare de peste 164 milioane de euro. 

În ultimul an am analizat ce putem face mai mult, ascultând feedbackul vostru și studiind comportamentele de utilizare ale platformei care au generat cele mai bune rezultate. 

Acum, după ce am creat o infrastructură capabilă să servească zeci sau chiar sute de mii de utilizatori, suntem pregătiți să trecem, alături de voi, la următorul nivel.

Primii pași spre noua viziune

Am început să identificăm soluții pentru a fi mai aproape de comunitatea noastră și de a le facilita interacțiunea. Am început organizarea unor workshop-uri lunare pentru a pregăti noii advertiseri din platformă, am lansat conferința 2Performant Talks și o serie nouă de webinarii.

Calitatea relațiilor dintre utilizatorii 2Performant este noua noastră prioritate. 

Pentru asta este nevoie să creăm mediul social care să faciliteze dezvoltarea unor relații oneste, solide și valoroase între toți utilizatorii, un mediu care va genera rezultate mai bune atât pentru advertiseri cât și pentru afiliați.

Am creat echipe noi pentru a oferi suport dedicat și consultanță advertiserilor și afiliaților de top din ecosistemul nostru, iar rezultatele se văd deja.

În plus, începând cu luna octombrie vom oferi suport telefonic utilizatorilor și vom continua să alocăm și mai multe resurse pentru educare și suport. 

De la focusul pe self-service am trecut la focusul pe creșterea valorii pe care o primește fiecare utilizator, de la cea mai buna rețea self-service vrem să devenim rețeaua cu cele mai bune rezultate la nivel de utilizator.

Am luat această decizie în urmă cu 6 luni în cadrul companiei, când am început să facem primii pași în procesul de transformare al echipei noastre, pentru a ne schimba modul de gândire astfel încât să avansăm cât mai rapid către noul nostru scop.

Utilizarea platformei

În susținerea noii viziuni vom aduce și o serie de modificări în platformă, pentru a genera o valoare crescută din fiecare interacțiune.

Am început să alocăm o mai mare atenție profilelor afiliaților, pentru a le popula cu informații relevante care să evidențieze mai bine resursele și abilitățile persoanei din spatele conversiilor. 

Un alt pas important pe care îl facem începând de astăzi constă în modificarea criteriilor de pricing, pentru a direcționa focusul advertiserilor de la o comunicare axată pe volum, la una bazată pe calitate și pe valorificarea cât mai bună a fiecărei interacțiuni cu afiliații. 

Prin noile criterii de pricing, ne dorim sa sprijinim acest comportament în platformă prin care suntem convinși că se va genera o valoare mai mare pentru fiecare utilizator 2Performant. Practic, funcționalitățile lansate în ultimii ani – Affiliate Ranking, Promotions, Advertisers Ranking, Affiliate Recruitment – constituie criteriile principale de diferențiere dintre pachetele disponibile, abonamentele lunare rămânând însă la același nivel de preț.

Ne vom îndrepta în continuare atenția în a ne dezvolta infrastructura tehnologică și a crește comunitatea de utilizatori și vom face asta susținându-i și mai mult pe cei care ni se alătură. 

Ne vom asuma din ce în ce mai mult și rolul de consultant, dar și pe cel de facilitator. Ne vom ajuta utilizatorii să înțeleagă bune practici și să colaboreze profitabil. Vom încuraja în continuare transparența și onestitatea, baza oricărei relații de lungă durată. 

Vom fi, mai mult ca oricând: 2Performant. Dedicated to marketing superheroes. 

Comentează

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>