În prima săptămână de competiție, echipa Litera nu a stat chiar rău, ci din contră s-a clasat pe locul trei. Pentru că au fost printre câștigătorii săptămânii, am stat de vorbă în vestiar cu Nicoleta Pandelea de la Litera pe care am întrebat-o despre strategiile lor și, bineînțeles, cum i s-a părut prima săptămână de joc.

1. Cum a fost prima săptămână din Liga Națională de Marketing? (cu bune și cu rele)

A fost o săptămână agitată, în primul rând. A fost o săptămână bazată foarte mult pe comunicare, comunicare personală, în opoziție cu comunicarea mai standardizată pe care noi am practicat-o până acum în 2Performant.

Acum am luat legătura cu fiecare din membrii echipei noastre și am încercat să stabilim care este targetul lor, ce tipuri de campanii au în vedere, cum am putea să venim noi în ajutorul lor. Și pe lângă camapniile generale pe care le-am avut pregătite pentru Litera.ro, am încercat cumva să creăm și subcampanii, astfel încât să venim în ajutorul afiliaților, ca ei să ne promoveze cât mai bine. Practic am făcut diverse concursuri, diverse giveaway-uri, am dezbătut diverse mecanisme promoționale să vedem ce și cum din sfaturile lor am putea să punem în aplicare. Deci a fost o săptămână plină și axată foarte mult pe schimbul acesta de informații.

Deși pe majoritatea din echipa noastră îi cunoșteam cumva, acum am început să vedem mai în amănunt ce fac ei, care sunt interesele lor, care sunt canalele pe care performează cel mai bine și cumva să încercăm să ne poziționăm și noi acolo pe canalele lor și să ne ajustăm la nivelul comunicării, astfel încât să comunicăm ca o echipă. 

2. Deci înțeleg că au fost câteva ședințe de vestiar?

Da, în principal am văzut că nu funcționează foarte bine să bagi pe toată lumea într-o ședință pentru că sunt rețineri și la nivelul discuțiilor între afiliați, așa că am ales metoda de comunicare individuală cu fiecare afiliat în parte să vedem ce și cum. Pe lângă mailurile pe care le-am trimis de „Bun venit în echipă!” sau discuțiile astea standard, am încercat cumva să avem discuții cu fiecare membru în parte, tocmai ca să înțelegem mai bine și să nu mai existe poate anumite rețineri între afiliați să nu-și dezvăluie strategiile.

Așa că am încercat ca relația asta să fie de unu la unu și zic eu că e foarte benefic. Adică ni s-a părut că am primit un feedback foarte bun din partea afiliaților care ne-au spus „hei, uite eu mă ocup cu asta și aș vrea să încerc, pe lângă ce faceți voi, care e okay, să fac lucrurile astea”. Și cumva a venit firesc, adică există deschidere din partea noastră. Chiar înainte să intru în meeting am primit de la doi afiliați niște propuneri și ne gândeam acum „hai să vedem cum putem să răspundem la propunerile lor și să ne ajustăm și noi așa, cât de cât”. Cred eu că e benefică această comunicare.

3. Deci să înțeleg că până la urmă comunicarea a salvat toată echipa, e totul în regulă.

Da și apropo de ce s-a mai discutat și până acum, ce mai propuneau și afiliații: este foarte important să cunoască persoana care e în spate, pentru că de cele mai multe ori ei nu știu cu cine vorbesc prin mesaje. Trimit mesaje către un brand și le răspunde cine le răspunde din spate, dar în momentul în care începi să interacționezi în mod direct cu persoana respectivă și să vezi că e și ea acolo și nu e atât de impersonală comunicarea, începi să personalizezi totul din ce în ce mai mult, eu zic că se trece peste obstacol, îl depăsești și începi să intri mai în profunzime și să construiești o relație de încredere, care este și ea importantă.

4. Ce așteptări ai pentru următoarele trei săptămâni de competiție?

Așteptările noastre sunt, desigur, un număr cât mai mare de conversii, pe care am încredere că le vom obține pentru că avem pregătite camapanii din ce în ce mai îndrăznețe. Avem niște concepte noi pe care vrem să le testăm pe Litera.ro și cu ajutorul echipei, concepte pe care noi de-a lungul timpului am încercat să le îmbunătățim de la ediție la ediție.

5. Poți să ne zici câteva, unu-două?

Vom avea Noaptea Cărților Deschise, care este cel mai mare eveniment de brand al nostru. A ajuns la a opta ediție anul acesta. Până acum s-a petrecut exclusiv offline. Anul acesta – și începând de anul trecut  – s-a mutat în online. Am început deja teasing-ul pentru acest eveniment care va fi la sfârșitul lui aprilie. Practic, este o seară în care pregătim o campanie comercială de nerefuzat – vom avea foarte multe surprize – și pe care o vom dubla cu niște evenimente culturale în exclusivitate. Va fi un mix care se va petrece în online. Sperăm noi să îi avem alături pe cititori cum i-am avut și până acum în offline.

6. Și o să lucrați împreună cu echipa din Ligă pe aceste proiecte?

Da. O să lucrăm împreună cu echipa din Ligă. Va fi o campanie pe care mizăm foarte, foarte mult și de la an la an, rezultatele au fost spectaculoase. Chiar dacă este vorba despre o singură seară, se va pleca cu teasing, se va pleca cu comunicare. Pe programul evenimentului vor fi foarte multe lucruri de pus la punct și mizăm foarte tare pe echipa de afiliați, astfel încât să ne ajute să o promovăm cât mai bine.

7. Deci ești încrezătoare; ai așteptări bune legate de următoarele trei săptămâni?

Da, am așteptări foarte bune și cred că o să funcționeze. Practic, prima săptămână a fost mai organizatorică, una în care ne-am pus la punct, în care ne-am stabilit obiectivele pentru următoarele perioade. Cred că începând de săptămâna asta o să se vadă rezultate din ce în ce mai bune.

8. Un mesaj de încurajare pentru echipa ta din Ligă? (pentru săptămâna următoare)

În primul rând, ne bucurăm foarte mult că faceți parte din echipa noastră! Mizăm pe voi pentru a avea rezultate cât mai bune! Încă o dată, este un efort de echipă. Așa cum voi sunteți aici pentru noi, și noi suntem aici să vă susținem cu tot ce este nevoie din partea noastră. Ne dorim foarte tare ca această relație de colaborare să înceapă să crească mai mult decât o face deja, astfel încât la finalul Ligii să fim mai mult decât o echipă, să deveniți parte din familia Litera și această colaborare să se extindă dincolo de această competiție în care ne aflăm acum.

Comentează

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>